פרסומים אחרונים

סורגים שקופים
סורגים
71 views
71 views

סורגים שקופים

admin - January 8, 2018

חיפוי מדרגות פנים

חיפוי מדרגות פנים

חיפוי עץ מתייחס לתהליך ציפוי או הגנת פני השטח של חומר עץ. התהליך מתחיל עם הכנת השטח, בין אם באמצעות ליטוש, גירוד או הקצע. מבצעים חורי מסמר על פני השטח וממרקים נקבוביות העשויות להיות מלאות באמצעות מילוי עץ.

חומרי ציפוי

גוון חיפוי מדרגות פנים משתנה באמצעות מגוון נרחב של שיטות, הכרוכות בדרך כלל בצביעה, הלבנה או הרתחה באמוניה. יש לציין שחלק מעצי היער, כגון אורן או דובדבן, אינם סופגים צבעים בצורה שווה.

על מנת למנוע חוסר אחידות, יש לצפות את המדרגות בלכה או מרכך לפני הצביעה. כתמי ג’ל משמשים עף למניעת שחיקה.

ציפוי שכבתי

לאחר שמשטח העץ מוכן לצביעה, מורחים מספר שכבות של חיפוי מדרגות פנים, ומלטשים בין השכבות. בדרך כלל משתמשים בחומר שעווה, לכה או שמני ייבוש כגון שמן פשתן או שמן טונג, או בצבעים.

גימורים אחרים מאפשרים למעשה כמות גדולה יחסית של ציפוי. על בסיס החומר הנבחר לחיפוי, ניתן להבריק את פלומת השטח וללטש אותה.

פעולת הליטוש

יש ללטש ולנקות את פני השטח של המדרגות באמצעות צמר פלדה, ספוק אבן או חומר ליטוש אחר המשמש לחיפוי מדרגות פנים להענקת הברק הרצוי. לעיתים קרובות יש למרוח שעווה על הגימור להוספת כמות קטנה של חומר הגנה.

ליטוש צרפתי מתבצע בצורה שונה, בשיטת מריחת שכבות דקות רבות של לכה באמצעות כרית שפשוף, ומריחת חומר גימור עדין ומבריק מאוד.

חומרי עבודה

כלי מיוחד המשמש לביצוע חיפוי מדרגות פנים מבוצע ממטליות, כריות שפשוף, מברשות ואקדחי ריסוס. התהליכים משתנים בהתאם לחומרים בהם בוצע שימוש לאורך כל העבודה, והם משתנים אף בהתאם לעיצוב המדרגות.

חיפוי בסגנון צרפתי

למשל, בתהליך שכפול המראה והתחושה של עץ מלוטש צרפתי מסורתי, מבוצע חיפוי למדרגות פנים עם לכה אותה יש למרוח תוך יממה ממועד החיפוי, ואילו בסגנונות עיצוב אחרים שיטת הגימור הנפוצה ביותר מתבצעת באמצעות שיוף.

חיפוי באידוי

שיטה זו משתמשת באלכוהול, אצטון לכה מדולל ומומס. הלכה משמשת לאידוי חומר חיפוי מדרגות פנים והופכת אותן לגוש מוצק. בשכבות רצופות יש לשרוף את הלכה וליצור רצף שלם. החומר המומס מרכך מחדש את החיפוי, ומדללי לכה, למשל, מבריאים את המדרגות ומרככים אותן.

חומרי גימור

לקים מדוללים מגיעים ממשפחת חומרי הגימור. הם ידועים אף בשם מדללי תאית וזמינים בסוגים שונים כגון “חמים”, “מהירים”, “קרים” או “איטיים”. בהתאם לאופן הנוסחה בה הם מיוצרים, כך יודעים את תפקידם, וגם המחירים משתנים בהתאם.

שעווה היא חומר חיפוי למדרגות פנים המבוססת על המסת תזקיקי טרפנטין או נפט כדי ליצור את העיסה הרכה המוכרת. לאחר שתזקיקים אלו מתאדים, כל מה שנותר הוא למרוח שעווה.