כללי זהב לטיפול ותחזוקה של פרקט עץ

טיפול ותחזוקה של פרקט עץ אינו תהליך מורכב, ומסיבה זו מתקינים אותו בדרך כלל בחללים ביתיים ולעיתים בחנויות.

תנאים סביבתיים

חיוני ביותר שפרקט העץ יורכב בתנאים סביבתיים נוחים. הטמפרטורה צריכה להיות סביב עשרים מעלות, והלחות היחסית בין 55% ל-65%. אם הסביבה לחה או יבשה יותר, עלולות להתרחש מספר בעיות:

אקלים יבש מידי עלול לגרום לסדקים על הפרקט, ואקלים לח מידי עלול לגרום להתפצלות, התרחבות, או התכווצויות העלולות לפגוע בשכבה העליונה של הפרקט. טיפול ותחזוקה בפרקט עץ באמצעות מוצרי הבהרה יסייעו לשמירת המראה המקורי שלו לאורך שנים.

מניעת שריטות

פרקט הוא ללא ספק אלגנטי ומעודן, כשהוא נשמר חלק באופן מושלם ונטול פגעים. במקרה של שריטות, לעומת זאת, הוא עשוי להיראות ישן ומוזנח. לכן מומלץ לאמץ את האמצעים הנכונים לטיפול ותחזוקת פרקט עץ.

על מנת לפתור את הבעיה, מומלץ להתייעץ עם מומחה מיוחד ולקבל הערכה נכונה. מתקין פרקט עץ יכול להחליט להשתמש במכונת ליטוש על פני כל השטח או בסופו של דבר, לחדש את הריצוף לחלוטין.

כיצד למנוע שחיקה. אין צורך להזכיר שלכה אינה עמידה בפני אובייקטים מחודדים, כגון מסמרים או חפצים חדים. בנוסף, משקל כבד כגון רגלי רהיטים או עקבים גבוהים עלול לגרום לנזק לפני השטח. לטיפול ותחזוקה של פרקט עץ, יש להשתמש בקביעות בשואב אבק או מטלית לחה למניעת פסולת, חלקיקי אבן או חפצים אחרים אשר עשויים להצטבר בקלות ולגרום לשריטות או חריצים על פני השטח, בשל עומסי תנועה כבדים. שימוש בשטיחים או מחצלות באזורי תעבורה גבוהה, כגון כניסה, מערכות ישיבה או כניסה ויציאה לגינה, שומרים על איכות הפרקט ללא שינוי.

ניקוי הפרקט. השיטה הטובה ביותר לטיפול ותחזוקת פרקט עץ היא להשתמש במטלית לחה, ובעת הצורך, להוסיף מוצרי חומרי ניקוי. יש להימנע משימוש מופרז במים או נוזלים אחרים. בחירה זו תלויה אף באזור בו מותקן הפרקט. בכל מקרה, מומלץ שלא לנקותו במים בתדירות גבוהה.

ליטוש פרקט. כשהתקנת פרקט העץ התבצעה לפני שנים, מומלץ לחדש אותו. התהליך מורכב מליטוש וגימור באמצעות חומרי לכה או חומרי גימור אחרים. זוהי שיטה מורכבת לטיפול ותחזוקה של פרקט עץ, אך עם כל הכבוד, חלק קטן בלבד של עובי שכבת האיטום יוסר, והתהליך ישיב לפרקט את המראה המקורי החדש שלו.