טיפול ותחזוקה בדק עץ

הטיפים במאמר זה מכסים את אופן הטיפול והתחזוקה בדק עץ, כיצד לשמור עליו ולהכינו לעונה נוספת של שהייה בחיק הטבע.

סוגי דק עץ ואופן התחזוקה שלהם

גם הדק הטבעי הטוב ביותר מורכב מארז, סקויה או אורן, ומיוצר בלחץ סיבים. לכן עליו לקבל טיפול איטום מידי שנה. בעוד שעץ טבעי יכול להפוך במזג אוויר סוער לבעל גוון אפור מקסים, לא כל הדקים הטבעיים מזדקנים בחן או באופן אחיד. טיפול ותחזוקה בדק עץ, המתבצע באופן קבוע, יסייע לו לשרוד מבלי להינזק.

דק המורכב משילוב של עץ ופלסטיק, הוא בלתי חדיר לנזקי חרקים, אינו נרקב ואינו נסדק. הוא עמיד אף בפני דהייה ולחות. בעלי בתים המבקשים להקל את עומס הטיפול והתחזוקה בעץ דק, אך לא אכפת להם לרכוש אותו בעלות גבוהה יותר, דק מורכב עשוי להיות התשובה עבורם.

אופן הניקוי והטיפול

כשצריך לאטום דק קיים ולחדש אותו לאחר הכתמים, חיוני לבצע את הפעולות הנכונות. בחנות לחומרי בניין ניתן לקבל הדרכה לביצוע השלבים השונים והמוצרים בהם יש צורך. בדרך כלל השיטה כרוכה במריחת חומר מלבין, באמצעות מוצר המנטרל את חומציות העץ, המנקה אותו.

משאירים את החומר במשך שלושה ימים עד שהוא מתייבש, ולאחר מכן מורחים חומר גימור. בעוד שקיימים מותגים רבים של מוצרים אלו, מומלץ לדבוק ביצרן אחד לביצוע כל פרויקט הטיפול והתחזוקה בדק עץ.

דק מעץ טבעי חדש אינו זקוק כמובן לצעדים אלו, אך יש לשמור עליו יבש. בהתאם לכמות הגשמים ורמת הלחות אותם סופג הדק החדש, הוא מתחיל להתבלות לאחר חודש. בתקופה זו מריחת גימור טוב תאריך את חייו ותחסוך כסף בטווח הארוך.

חשיבות הטיפול והתחזוקה בדק עץ

דקים מעץ שאינו מוגן הם טרף לריקבון, טחב, וסדקים, כך שמידע זה חיוני. סברה שגויה גורסת שעדיף לעזוב דק חדש במשך תשעה חודשים עד ש"יתייבש". אך מומלץ שלא להותירו חשוף לחלוטין במשך עונה שלמה מבלי להגן עליו.